Akwarium (1995)

Suworow, będąc jeszcze czołgistą Armii Czerwonej wykazał się podczas alarmu prawidłowym zmysłem organizacyjnym i został "zaproszony" do GRU przez jednego ze swoich zwierzchników. Początkowa duma i euforia z bycia jednym z "elity elit" szybko minęły, a z czasem pojawiły się nawet wątpliwości, gdyż Suworow nie chciał być bezwolnym wykonawcą nierzadko głupich rozkazów...

Na podstawie wspomnień i powieści pod tym samym tytułem napisanej przez Wiktora Suworowa (prawdziwe nazwisko: Władimir Bogdanowicz Rezun, Владимир Богданович Резун).
Inne tytuły: "The Aquarium"
Produkcja: 1995
Premiera: 13 grudzień 1996

Reżyseria:


Muzyka:
brak informacji


Obsada:
Wiktor Suworow
pułkownik Nikołaj Krawcow
generał Galicyn "Nawigator", szef rezydentury GRU w Wiedniu
Gienek, agent GRU w Wiedniu
Kir
pułkownik GRU
Egzaminator GRU
właściciel firmy zwerbowany przez Suworowa na targach zbrojeniowych
Amerykanin zwerbowany przez Suworowa
Okularnik
instruktor Specnazu
palony żywcem
chłop niemiecki zwerbowany przez GRU
śledczy KGB
pułkownik obserwator
Wiktor Biełousow
Pierwszy szyfrant
Swietłana Mielnikowa
Tania
Dyplomata brytyjski
Willfried Fuchs
Agent brytyjski
ekspert GRU
-
agent GRU
-
-
Igor Szelest
-
-
ekspert GRU
piwosz; nie występuje w czołówce
i inni
Dubbing:
Wiktor Suworow


Notatki:
W latach 1970-80, gdy wydarzenia opisane przez Suworowa miały miejsce, nikt na "zachodzie" nie miał nawet pojęcia o istnieniu tak wielkiej i tak dobrze "zakonspirowanej" wewnątrz Związku Sowieckiegp organizacji, jaką była GRU. O stopniu jej zakamuflowania najlepiej świadczy fakt, że przez dobrych kilka lat opowieści Suworowa o GRU były traktowane jak wyssane z palca bzdury i nierzadko wyśmiewane przez dziennikarzy. Dopiero upadek ZSSR w pełni potwierdził jego informacje, a pozostałością po sowieckim GRU są do dzisiaj m.in. oddziały Specnazu dzisiejszej Rosji.
Równocześnie z filmem nakręcono materiały dla serialu telewizyjnego, który miał premierę w 1999 roku. W porównaniu z filmem zawiera on poszerzone oraz dodatkowe wątki, których z uwagi na czas trwania nie umieszczono w wersji kinowej, a także bardziej szczegółowe dialogi i narrację.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.170417

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz