Kroniki domowe (1997)

Film fabularny, którego akcja rozgrywa się w okolicach Krakowa w 1945 roku i w latach następnych.
Złożony jest z pięciu części (opis każdej z nich poniżej).

Produkcja: 1997
Premiera: 18 wrzesień 1998

(I) Pamiętam

Olo wspomina legendy rodzinne związane ze swymi narodzinami. Przyszedł na świat w 1945 roku, w rodzinie właściciela małego młyna. W dniu urodzin do miasteczka wkracza Armia Czerwona. Ojciec wróży jednemu z żołnierzy śmierć, ten pijany popełnia samobójstwo. W miasteczku wszyscy walczą z plagą agresywnych zdziczałych psów. Dzieci ze szkoły zbierają kości poległych. W domu zjawia się ocalały z Holocaustu Szmul. Matka walczy o życie ciężko chorego synka.

(II) Dzień ciotki "Dunkierki"

Rok 1955. Ojca odwiedza jego dawny kolega ze szkoły, kontroler z województwa. Ze względu na dawną znajomość nie wymierza młynarzowi dotkliwego podatku. Siostra ojca, ciotka nazywana "Dunkierką" wydaje za mąż swą córkę. Ojciec i Olo oraz służąca Anielcia jadą motocyklem na uroczystość do sąsiedniego miasteczka. Rozbawione dzieci wsypują prochy męża ciotki - Tadzika, który poległ pod Dunkierką do bigosu. Sprawa wychodzi na jaw. Dochodzi do bójki pomiędzy patriotycznie nastawioną rodziną ciotki a mieszkańcami jej kamienicy - członkami partii mieszkającymi tu z nadania nowej władzy. Ojciec wyjaśnia, że prochy Tadzika to w rzeczywistości popiół z pieca, którym napełnił urnę, by ukoić żal ciotki.

(III) Prawdziwa historia niedowiarka Różyłły

Olo z kolegą idą na cmentarz, by przekonać się czy istnieją duchy. Spotykają tam młodego agitatora z ZMP Różyłłę, który jest nowym organizatorem życia kulturalnego w dawnym klubie "Sokoła". Różyłło "awansuje" chłopców na swych "adiutantów". Prosi, by wskazali mu "najświętszą" osobę w miasteczku. Według nich jest to córka piekarza Amelka, która ma wstąpić do klasztoru. Różyłło usiłuje ją uwieść i odwieść od wiary. Odrzucony poświęca się alkoholowom hulankom. Matka Ola usiłuje wyperswadować mu zamiar uwiedzenia Amelki. Dziewczyna spędza noc z Różyłłą w dniu swych 17 urodzin. Rano wyjeżdża do klasztoru. Różyłło leży krzyżem w kościele.

(IV) Melania

Do domu Ola przybywa ekscentryczna kuzynka Mela, która po wakacjach ma pracować w szkole jako nauczycielka. Olo zakochuje się w niej, o jej względy ubiega się też jego starszy brat, student medycyny, Witek. Olo chce mu pomóc w zdobycu Melanii. Bracia odkrywają, że Mela jest kochanką ojca. Olo rani dziewczynę - Witek i ojciec odwożą ją do szpitala i znikają na pół roku.

(V) Drzewo (epilog)

W Zielone Świątki Olo wypatruje Ducha Świętego. Dostrzega białego gołębia i sam unosi się w powietrzu. Wraca ojciec i brat, który wkrótce ma wziąć ślub z Melą. Olo schodzi na ziemię. Ponownie przybywa kontroler i zapowiada nieuchronne upaństwowienie młyna. Olo wyjeżdża na stałe do ciotki "Dunkierki".


Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
matka
ciotka Dunkierka
ojciec
Olo
Różyłło
Amelka
Melania
Witek
Stanisław
Maślanka
kontroler
krewniak
żołnierz
koleżanka Ola
Pan Młody
Małysz
ksiądz
Kulka
krewniaczka
Anielcia
Jojo
wokalista
Szmul
Bodzio
wikary
sołdat
Felo
Młodzik
Pliszka
kolega Ola
Zyga
sąsiad
przewodniczący
nie występuje w czołówce
i inni


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.141211

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz