O dwóch takich co nic nie ukradli (1999)

Trudno jest określić gatunek tego filmu, a także jednoznacznie opisać jego anegdotę. Akcja filmu posuwa się bardzo wolno, żeby nie powiedzieć ospale. Historia miasteczka opowiedziana jest krótkimi, pozornie nie związanymi ze sobą sekwencjami, rozmyślnie przedzielanymi wyciemnieniami ekranu. Film bez wątpienia stara się być metaforą beznadziejności naszej współczesnej polskiej egzystencji. [J.C.]

Minął kolejny, beznadziejny dzień... Wyrośnięci skauci sprzątają las zaśmiecony zużytymi prezerwatywami. Burmistrz oprowadza po miasteczku Amerykanina Kluskiego. Wyjątek przynosi Barmance pieniądze, widzi to studentka dziennikarstwa Magda, która właśnie - w ramach praktyk - przyjechała do Cierpi Dolnych, aby prowadzić audycje w miejscowym radiu. Pierwszy wywiad przeprowadza z porucznikiem Tucznikiem, też praktykantem. Zarówno Wyjątek, jak i Burmistrz, mają problemy z synami - Mopsem i Kiciusiem, którzy nagminnie porzucają rozebrane dziewczyny w lesie. Tym razem porzucili Beatę, którą do domu odwozi taksówkarz Bojarski. Komendant ma pretensję do Tucznika o wywiad. Sierżant Stanik przynosi im kawę.
Minął kolejny, beznadziejny dzień... Barmanka rozmawia z ojcem o łapówce otrzymanej od Wyjątka. Oskarżyła Mopsa i Kiciusia o gwałt, teraz ma wyrzuty sumienia, bo skłamała. Ojciec Barmanki twierdzi, że tak trzeba. Cymutowa zabiera się z Bojarskim do stajni, gdzie się kochają. Ksiądz ozdabia kwiatami pomnik żołnierzy i kapliczkę. Magda z Tucznikiem rozmawiają z Barmanką o Mopsie i Kiciusiu, następnie idą do Ojca Barmanki. Oboje nie chcą z nimi współpracować. Burmistrz nadal oprowadza po mieście Amerykanina. Przychodzi do niego Kawecki w sprawie "gwałtu" na jego córce Beacie. Ma świadka - Bojarskiego. Burmistrz proponuje łapówkę, Kawecki nie przyjmuje jej. Tucznik obserwuje mieszkańców miasta, robi im zdjęcia z ukrycia. Kawecki prosi Bojarskiego o pomoc w "załatwieniu" sprawy gwałtu, ten zgadza się. Burmistrz rozmawia z Wyjątkiem o "problemie" ich synów. Mops i Kiciuś nagrywają "wierszowaną" wiadomość o podłożonej bombie. Mimo, że wszyscy wiedzą, kto przesłał wiadomość, komendant każe szukać sprawców (szukać, nie znaleźć). Wyjątek rozmawia z synem o groźbie, ten wszystkiemu zaprzecza. Biznesmen nakazuje Komendantowi nastraszyć Kaweckiego i Bojarskiego. Rzeźnik oświadcza się Beacie, ta odrzuca propozycję, choć ojciec bardzo ją namawia. W taksówce Bojarskiego wybucha bomba. Wyjątek wysyła Komendanta z kolejną misją: ma zrobić Bojarskiemu "rentgena". Ale taksówkarz jest przygotowany, zastawia na Komendanta pułapkę. Magda próbuje rozmawiać o "gwałcie" z Beatą. Bojarski wywozi zakneblowanego Komendanta za miasto, a następnie spotyka się z Księdzem, który okazuje się być jego bratem.
Minął kolejny, beznadziejny dzień...



Produkcja: 1999
Premiera: 8 październik 1999

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Wyjątek, biznesmen

szef policji

burmistrz Rączka

Magda

porucznik Tucznik

Bojarski

Cymutowa

Kawecki

profesor "Papa Skaut"

ojciec barmanki

barmanka

Beata

ksiądz

Kiciuś

Mops

rzeźnik

żona burmistrza

sierżant Stanik

skaut

skaut

skaut

skaut

skaut

skaut

skaut

skaut

skaut

skaut

Adam

gospodyni

D. J. Radiowiec

konferansjer

Klusky

w składzie: "Skiba" - teksty, śpiew; "Dżej Dżej" - gitara basowa, śpiew; "Piękny Roman" - gitara; "Dżery" - bębny
i inni


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.171031

(POL) polski,










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz